Precizní zemědělství – budoucnost, která už začala

23. 10. 2024

Společnost ALIMEX NEZVĚSTICE přechází do režimu precizního zemědělství v odvětví rostlinné výroby od nového hospodářského roku 2024/2025 na celé ploše orné půdy, která činí téměř 3 100 ha. Naše společnost se začala detailněji tématem precizního zemědělství zabývat již zhruba na 550 ha orné půdy už v předchozím hospodářském roce. Co si ale vůbec představit pod pojmem precizní zemědělství?
Je to soubor opatření a jiného pohledu na hospodaření v zemědělském podniku. Jedná se zejména o ekonomický pohled. Pro správné rozhodování potřebujeme co nejvíce vstupních dat. Na základě zpracování poměrně velkého objemu dat můžeme začít analyzovat vhodnost a správnost osevního postupu v dané lokalitě pro danou sezónu, a to zejména vyhodnocením výnosových map ze sklízecích mlátiček, analýzy půdních vzorků jednotlivých bloků přes průběžné vyhodnocování stavu porostu až po detailní vyhodnocení ekonomických dopadů.
Pro co nejlepší efektivitu při volbě správné strategie hospodaření je nutné si uvědomit, že jde o dlouhodobý proces. Uvědomujeme si, že potřebujeme alespoň dva až tři roky, abychom zpracovali co největší objem dat. Je to především o detailní práci agronomů, kteří analyzují stavy porostů, vývoj škůdců a chorob, vyhodnocují získaná data z půdních vzorků a porovnávají výstupy získané se sklizně. Vzhledem k současným vysokým cenám vstupů v podobě hnojiv, osiv a pesticidů, se zaměřujeme především na strategii variabilního setí, hnojení a aplikaci pesticidů. To je potřeba brát v úvahu již při výběru a nákupu zemědělské techniky, konkrétně traktorů, sklízecích mlátiček, postřikovačů, rozmetadel a secích strojů vybavených vším potřebným pro provoz v režimu precizního zemědělství. V dnešní době je téměř samozřejmostí, že pro všechny tyto procesy existují chytré aplikace a programy, což platí i pro toto odvětví zemědělství. Bez aplikací a programů se dnes už neobejde žádný moderní zemědělský podnik. 
V naší společnosti používáme program CleverFarm, který plně obsáhne všechny zmíněné prvky používání. Jedná se o program, ve kterém zpracováváme a vyhodnocujeme všechna vstupní data jak z telematiky strojů, tak z odběrů půdních vzorků, satelitních snímků a meteorologických stanic, které máme na každém středisku rostlinné výroby. Díky tomu máme detailní přehled o počasí v jednotlivých lokalitách.
Abychom ještě zpřesnili pohled na soubor opatření, tak jsme ještě před žněmi pořídili multikoptéru (dron) s multispektrální kamerou, která v sobě kombinuje vysoce integrovaný zobrazovací systém s jednou 20 megapixelovou RGB kamerou a čtyřmi 5. megapixelovými multispektrálními kamerami. Dron nám umožňuje precizní letecké mapování a monitorování zemědělských plodin. Je vybaven RTK modulem pro určování polohy s přesností na jeden centimetr.
V neposlední řadě jsme letos zainvestovali do systému vyhodnocení ztrát ze sklízecích mlátiček. Tento systém poskytuje efektivní, rychlé a přesné vyhodnocení ztrát za sklízecí mlátičkou. Na šikmý dopravník upevníme pomocí magnetů zařízení se sběrnou vaničkou a další sběrnou vanu umístíme hned vedle sklízecí mlátičky pro vyhodnocení ztrát za řezacím ustrojím. Zařízení se dálkově „odpálí“ čili není nutné, aby obsluha byla v těsné blízkosti, což je důležité z bezpečnostních důvodů a kvůli velké prašnosti. Poté zbývá už jen ventilátorem vyfoukat posklizňové zbytky a přiloženou přesnou váhou určit ztráty v gramech. Výsledky se následně vloží do chytré aplikace, která během několika sekund poskytne detailní ekonomické vyhodnocení ztrát spolu s obávanými procenty ztrát dané sklízecí mlátičky. Během prvního využití jsme dokázali ztráty snížit i ve vyšších jednotkách procent zejména u mlátiček služeb, takže se nám investice vrátily již na konkrétním půdním bloku.
Závěrem bych rád dodal, že precizní zemědělství již není budoucností zemědělských podniků, ale tvrdou realitou. Je potřeba se vybavit vším potřebným, protože bohužel do našeho oboru se velmi obtížně získávají kvalifikovaní a schopní pracovníci. Jsem proto velmi rád, že v našem podniku již několik takových máme.
Autor: Štěpán Ondrus